30 Mayıs 2009 Cumartesi

GÜLE GÜLE GÜZEL KALPLI INSAN!!!

Ailemizdeki cok sevdigimiz ve bizim icin cok degerli olan enistemi (abimizi) dün sabah Tr. saati ile 03.00 da bir seneye yakin bu kanser denilen illete direnmesine karsin maalesef kaybettik. O ben ve kizkardesim icin enisteden cok kendi abimiz gibiydi. Ablamla ilk sözlendiklerinde ikimiz cok sevinmistik, cünki bizim bir abimiz yoktu. O bizim icin cok iyi bir abiydi, ablam icin cok iyi bir esti, cocuklari icin cok ama cok iyi, sevecen, anlayisli bir baba idi, arkadaslari icin, en cok da esim icin cok iyi bir dosttu. Herkese yardim etmeyi cok seviyordu, kim olursa olsun. Ben onun bir kere olsun kötü bir sözünü duymamistim. Cocuklarini öyle cok severdi ki ablam ona kizardi böyle cok sevîyor, cocuklarina cok düskün diye, cünki iyiye yormuyordu onun bu asiri sevgisini..
Gecen senr sizlere Türkiye'den döndügümde yazmistim enistemin beyninden ameliyat oldugunu.. Onun sürekli bas dönmeleri vardi ve maalesef ilk basta yanlis hastanede. yanlis doktora muayene olmasindan belki de sonuc böyle oldu. Ilk doktora muayene oldugunda onu iyice muayene etmeden sadece kolesterol ve tansiyon yüksekligi teshisi konulmus. Enistem de doktoruna güvenip sadece onun verdigi ilaclari kullanmaya baslamisti ama tansiyonda bir düsme meydana gelmeyince biz dört kardes onu en sonunda kizkardesimin calistigi Ist Üniv. Tip Fakültesine acile götürdük ve orada neyi oldugu anlasildi. Tahlil sonuclarini teker teker almaya basladik, ilk olarak tansiyon sonucu verildi, temizdi. Ardindan kolesterol, o da temiz cikti. Biz seviniyorduk temiz ciktigina sonuclarin ama, maalesef sevincimiz o kadar uzun sürmedi. Enistemin M.R. i cekildikten sonra dr.lar uzun uzun arastirmaya basladilar, biz o zaman anladik ki durum iyi degil. Kizkardesim doktorlara sordugunda ilk sinyali almisti, beyinde gölgeler vardi. Tabi sok olmus durumda ablam ve enisteme farkettirmeden bize söyledi. Tabii, saatler gectikce biz tam sonucu ögrendigimizde durumun ne kadar vahim oldugunu ögrendik ve asil soku o zaman yasadik. Enistemin beynine giden damarlarda üc yerde tümörler tesbit edildi. Birisi cok büyükmüs ve her an patlayabilirmis ve hemen ameliyat olmasi gerekiyormus. Biz bunu ablama ve enisteme nasil söyleyecektik. Bizim icin de öyle bir kötü durumduki bu, ablama ve enisteme ilk basta fark ettirmemeliydik bunu. Ilk gece söyleyemedik ama ertesi günü mecburduk söylemeye. O gece, hayatimda bir aci olarak hatirlayacagim bir gece oldu benim icin.
Ve iki gün sonra enistem ameliyat oldu, riskli olan tümör alindi, digerleri de radyo terapi ile tedavi olunmasi amai ile birakildi. Enistem ameliyat olduktan yaklasik 45 dakika sonra kendine gelmisti, biz bunu ögrendigimizde o an hastane bahcesinde yaklasik yirmi kisi bayram etmistik. Ben enistemin ameliyatindan iki gün sonra Isvicre'ye geri döndüm, o da yaklasik 3-4 gün sonra taburcu oldu. Bir bucuk ay kadar ameliyattan sonra cok iyi hissediyordu kendini ve dinlenmesi gerekiyordu ama o cendini cok yormustu. Ve böylece sag tarafina felc geldi ve yeni basladigi radyo terapiyi de devam ettiremedi maalesef. Sonunda tümörler bütün vücudunu sardi, en sonunda iyice cöktü ve dün sabah onu kaybettik, üzüntümüz öyle büyük ki bunu sizlerle de paylasmak istedim. Geriye gözü yasli bir es, üc kiz evlat ve bizleri birakti. Onun yerinin cennet olduguna inaniyorum, cünki cok cok iyi bir insandi. Kimseyi kirmazdi, yeri doldurulamayacak bir insandi o.. Iyiler neden daha cabuk bu dünyadan göcüyorlar bunu anlayamiyroum. Bir de ne beni üzüyor biliyormusunuz, bunca yil cocuklarini okutsun diye, evini en iyi bicimde baksin diye gece gündüz calisti, tam emekli oldu rahat edecekti derken emekli olduktan iki hafta sonra ameliyat oldu. Ben ona veda ederken bana bir daha ki seneye dimdik ayakta bizi karsilamasi icin söz almistim ama sözünü tutamadi, bizi bekleyemedi... Artik biz izine gittigimizde bir kisi eksik olacak. Esimin en iyi arkadasi, bizim abimiz yok artik. Nurlar icinde yat eniste, mekanin cennet olsun.
Gurbet böyle iste, gidip de dönmemek, gelip de bulmamak var!

Arkadaslar, kendinizde veya yakinlarinizda böyle sürekli bas dönmeleri oluyorsa bunu ciddiye almaniz cok önemli!